2015-10-01 00:00 Karol Szumlicz, fot. Adam Ciereszko, Bazylea

FC Basel - Lech Poznań 2:0 (0:0)

W drugim meczu fazy grupowej Ligi Europy Kolejorz przegrał na wyjeździe z Mistrzem Szwajcarii - FC Basel 0:2. Gole dla gospodarzy strzelali: reprezentant Islandii - Birkir Bjarnason oraz Breel Embolo.

Pierwsza połowa była dość niemrawa w wykonaniu Mistrzów Polski i Szwajcarii. Pierwszą groźną sytuację w tym spotkaniu sprokurowali sobie sami lechici - w 18 minucie blisko bramki samobójczej był Paulus Arajuuri. Strzał Fina był jednak na tyle lekki, że nie sprawił on problemów Maciejowi Gostomskiemu. Po 5 minutach pierwszy raz zaatakowała poznańska Lokomotywa. Przy końcowej linii Darko Jevtić minął Elneny'ego, jednak jego dośrodkowanie nie dotarło do żadnego z poznańskich graczy. Bardzo duzo problemów obronie Lecha sprawiał młody talent z szwajcarskiej ekipy - Breel Embolo. To właśnie po jego akcjach dwukrotnie gracze z Bazylei doszli do stuprocentowych okazji. Obydwie jednak sfinalizowane zostały zbyt lekkimi strzałami - i do przerwy na stadionie św. Jakuba utrzymywał się wynik bezbramkowy.

Druga połowa dość szybko zakończyła się dla Karola Linettego. Już w 49 minucie młody pomocnik sfaulował Birkira Bjarnasona i bośniacki sędzia Ognjen Valjić dał mu drugą żółtą kartkę w tym spotkaniu. W tym momencie Szwajcarzy przejęli inicjatywę i zaledwie 6 minut później wyśmienitym podaniem z własnej połowy popisał się były zawodnik Interu Mediolan - Walter Samuel, a sytuację sam na sam z Maciejem Gostomskim wykorzystał Islandczyk Bjarnason. Kilka minut później przed szansą na wyrównanie stanął Paulus Arajuuri. Jego strzał po dośrodkowaniu z rzutu rożnego minął jednak bramkę Vaclika. Następna groźna sytuacja nastąpiła dopiero w końcówce spotkania. Świetnie rozegrany atak pozycyjny zakończył pewnym strzałem Breel Embolo i podwyższył wynik spotkania. Tym samym Kolejorz przegrał pierwszy mecz w tym sezonie w Lidze Europy.

Gol: Bjarnason 55', Embolo 89'

FC Basel: Tomas Vaclik - Taulant Xhaka, Marek Suchy, Walter Samuel, Michael Lang - Mohamed Elneny, Birkir Bjarnason - Breel Embolo, Luca Zuffi, Davide Calla (79' Shkelzen Gashi) - Marc Janko

Lech Poznań: Maciej Gostomski - Kebba Ceesay, Paulus Arajuuri, Marcin Kamiński, Tamas Kadar - Abdul Aziz Tetteh, Karol Linetty - Dariusz Formella, Darko Jevtić (53' Łukasz Trałka), Maciej Gajos (68' Gergo Lovrencsics) - Dawid Kownacki (46' Kasper Hamalainen)

Żółte kartki: Linetty (Lech) - Samuel (Basel)

Czerwona kartka: Linetty 49' (za dwie żółte kartki)